در همه‌ی خانه های ایرانی همه روزه چای نوشیده می شود، به همین خاطر ریختن چای روی فرش یک امر عادی در خانه ها شده است. پس با ریختن مایعات و چای روی فرش دستباف لکه ظاهری روی فرش ایجاد می شود و با انجام سریع یکی از مراحل گفته شده به راحتی می توانید اقدام از بین بردن لکه چای از روی فرش کنید.

باید گفت پاک کردن لکه چای باقی مانده روی فرش بسیار راحت است و عرض چند دقیقه کل لکه را روی فرش می توانید پاک کنید. نگران لکه چای روی فرش های دستباف خود نباشید، پاک کردن لکه چای از روی فرش ماشینی، قدیمی یا دستباف نیاز به مواد خاصی ندارد.

مجموعه قالیشویی نائین با نیم قرن تجربه در این مقاله نحوه‌ی تمیز کردن لکه چای روی فرش را به شما آموزش خواهد داد.

از بین بردن لکه چای از روی فرشنحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرش

به طور کلی مایعات وقتی روی فرش بریزد باید هر چه سریع‌تر لکه ی ایجاد شده‌ی آن را بر طرف کرد. پاک کردن لکه چای از روی فرش وقتی که بماند و قدیمی شود بسیار دشوارتر خواهد شد و باعث می شود رنگ لکه چای و یا هر مایعات دیگر روی فرش ثابت بماند.

اما قبل از استفاده از هر گونه موادی برای تمیز کردن لکه چای از روی فرش باید با یک دستمال خشک یا اسفنج روی محلی که چای ریخته و لکه ایجاد شده را کاملاً پاک کنید. اگر دستمال خشک تمیز در دسترس نداشتید با یک قاشق روی قسمتی که لکه ایجاد شده محکم بکشید تا لکه ی چای روی فرش کاملاً پاک شود.

برای تمیز کردن لکه چای روی فرش از روش های مختلفی می توان استفاده کرد. از جمله استفاده از جوش شیرین، نمک، سرکه، آبلیمو، ماست، مایع ظرف شویی و لکه بر امکان پذیر است.

 در ادامه مجموعه قالی شویی نائین نحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرش با مواد گفته شده را توضیح خواهد داد.

تمیز کردن لکه چای از روی قالی با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از مواد طبیعی مفید است که قابلیت های بسیاری دارد، در اکثر خانه ها همیشه جوش شیرین وجود دارد. یکی از قابلیت های جوش شیرین خاصیت پاک کنندگی است. از جوش شیرین برای پاک کردن لکه از روی فرش هم می توان استفاده کرد. اما برای این کار باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. ابتدا لکه را با اسفنج از روی فرش پاک کنید
  2. جوش شیرین را در یک ظرف کوچک بریزید.
  3. دستمال تمیزی تهیه کنید و ابتدا با آب مرطوب کنید.
  4. دستمال مرطوب را درون ظرف حاوی جوش شیرین بزنید تا دستمال کاملاً با جوش شیرین آغشته شود.
  5. حال برای پاک کردن لکه چای روی فرش دستمال مرطوب آغشته شده به جوش را روی لکه محکم بکشید تا کاملاً آثار لکه روی فرش پاک شود.
  6. بعد از پاک شدن کامل آثار لکه فرش با آب سرد محل لکه را شستشو دهید.
  7. اگر بعد از خشک شدن انجام این مراحل لکه چای روی فرش پاک نشده بود تمیز کردن لکه چای از روی قالی با جوش شیرین را مجدد تکرار کنید تا کاملاً پاک شود.

نحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرش با نمک

نمک هم مانند جوش شیرین از جمله موادی است که کاربردهای زیادی دارد و در همه‌ی خانه ها یافت می شود. اما برای پاک کردن لکه چای از روی فرش با نمک هم ابتدا باید با یک دستمال خشک لکه را پاک کنید و سپس با یک دستمال خشک روی لکه چای بکشید تا کاملاً پاک شود و لکه جذب دستمال شود.

بعد از آن باید نمک را روی لکه بریزید تا لکه کاملاً پوشیده شود و سپس با استفاده از آب روی نمک های ریخته شده بر لکه آن را مالش دهید و در نهایت با آب سرد آن را شستشو دهید.

توجه کنید برای مالش با آب بدون گاز و آب معمولی برای مواقعی است که چای به تازگی روی فرش ریخته و تازه است اما اگر مقداری از آن گذشته بود باید از آب گاز دار یا لیموناد برای پاک کردن آن استفاده کنید.

 اگر بعد از تمیز کردن لکه چای از روی قالی و خشک شدن آن هنوز لکه باقی مانده بود این روش را مجدد تکرار کنید.

پاک کردن لکه چای از روی فرشنحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرش با سرکه

سرکه هم مانند دیگر مواد گفته شده در همه خانه ها وجود دارد و برای تمیز کردن لکه چای روی قالی بسیار مؤثر است. اما برای از بین بردن لکه چای از روی فرش  با سرکه ابتدا باید مانند مراحل قبل با یک دستمال روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود و بعد از آن باید یک لیوان سرکه را در دو لیوان آب بریزید و مستقیماً روی لکه های چای اسپری کنید. در آخر با یک دستمال تمیز خشک یا اسفنج روی آن بکشید تا سرکه هم از روی فرش پاک شود.

پاک کردن لکه چای از روی فرش با آب لیمو

برای از بین بردن لکه چای از روی فرش با آب لیمو ابتدا مانند قسمت های قبلی که گفته شد ابتدا لکه ی چای را با قاشق یا دستمال تمیز پاک کنید. بعد از آن چند قطره آب لیمو را روی لکه چای بریزید و با یک دستمال مرطوب روی لکه ها بکشید و سپس با یک دستمال خشک رطوبت آب لیمو را هم از روی فرش بگیرید.

نحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرش با ماست

برای تمیز کردن لکه چای از روی قالی با ماست هم باید با قاشق یا دستمال مرطوب روی لکه بکشید تا لکه خشک شود. بعد از آن ماست را کاملاً روی لکه بریزید تا سطح آن را بپوشاند بعد از چند دقیقه ماست را با قاشق بردارید و سپس با دستمال مرطوب روی لکه بکشید تا کاملاً لکه و ماست کاملاً پاک شود.

پاک کردن لکه چای از روی فرش  با مایع ظرف شویی

برای از بین بردن لکه چای از روی فرش  به روش های کاملاً سنتی گفته شد. اما روش از بین بردن لکه چای از روی فرش  با مایع ظرف شویی روش نیمه سنتی است، زیرا که علاوه بر مایع ظرف شویی و اسفنج به سرکه و آب گرم و دستمال هم نیاز است.

 برای این روش هم ابتدا باید با دستمال خشک روی لکه بکشید تا رطوبت لکه کاملاً خشک شود. بعد از آن باید یک قاشق مایع ظرف شویی و یک قاشق سرکه را با یک لیوان آب مخلوط کنید و به سطح لکه بکشید و سپس با اسفنج روی آن بکشید تا کاملاً لکه از بین برود.

تمیز کردن لکه چای از روی قالیپاک کردن لکه چای از روی فرش  با لکه بر

اما روش کاملاً غیر سنتی و جدید استفاده از شوینده های لکه بر است. برای این روش هم باید ابتدا رطوبت لکه را با دستمال خشک کاملاً بگیرید. بعد از آن با آب گرم روی لکه را مجدد مرطوب کنید و مواد لکه بر را روی لکه بریزید تا لکه را کاملاً بپوشاند، بعد از چند دقیقه با آب آن قسمت را هم شستشو دهید.

توجه کنید استفاده بیش از اندازه لکه بر باعث می شود به بافت و رنگ فرش را از بین می‌برد.

دقت داشته باشید برای کلیه موارد گفت شده اگر هر چه زودتر اقدام به پاک کردن لکه چای از روی فرش کنید کار شما راحت تر خواهد بود.

نحوه تمیز کردن لکه قدیمی چای از روی فرش

توجه داشته باشید اگر به روش های گفته شده لکه از فرش پاک نشد یا لکه چای قدیمی بود می توانید با مخلوط کردن جوش شیرین با سرکه یا نمک با سرکه این کار را انجام دهید.

برای لکه قدیمی ابتدا با مقداری آب گرم محل را مرطوب کنید و مخلوط گفت شده را روی لکه بکشید و بعد از چند دقیقه با دستمال تمیز یا اسفنج مخلوط و لکه را کاملاً پاک کنید و در نهایت با دستمال تمیز مرطوب شده با آب سرد روی سطح بکشید تا لکه و مواد مخلوط شده کاملاً تمیز شود.

نحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرش دستباف

برای از بین بردن لکه چای از روی فرش دستباف هم به روش های گفته شده است و نیازی به کار جدید و اضافه تری نیست. نکته ی امیدوار کننده ای که باید برای فرش های دستباف به توجه داشت این است که الیاف فرش های دستباف کاملاً طبیعی است و مقاومت بالای در برابر جذب مایعات دارد.

پس با ریختن مایعات و چای روی فرش دستباف لکه ظاهری روی فرش ایجاد می شود و با انجام سریع یکی از مراحل گفته شده به راحتی می توانید اقدام از بین بردن لکه چای از روی فرش کنید.

به طور کلی فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی دیرتر کثیف می شود و ثابت رنگ دارد و لکه رنگ فرش را معمولاً تغییر نمی دهد.

توجه داشته باشید: بهتر است قبل از اینکه برای از بین بردن لکه چای روی فرش یا هر لکه ی دیگری به روش های گفته شده اقدام کنید بهتر است روی قسمتی از فرش برای از بین بردن لکه آن را تست کنید و در صورت عدم مشکل از این روش ها استفاده کنید. اما اگر رنگ فرش عوض شد یا رنگ پس داد از روش دیگر استفاده کنید.

استفاده از قالیشویی برای از بین بردن لکه چای از روی فرش

اگر روش های گفته شده هیچ کدام فایده ای نداشت و لکه پاک نشد یا از خراب شدن فرش به روش های گفته شده توسط خود شما هراس دارید هیچ نگران نباشید. فقط کافی است به سایت قالیشویی نائین اصل وارد شوید.

بعد از آن اولاً می توانید به روش های گوناگون با کارشناسان سایت قالیشویی نائین مشورت کنید و نوبت بگیرید. همچنین با استفاده از فرم های آنلاین می توانید نوبت دریافت کنید.

قالیشویی نایین اصل تخفیف های ویژه ای برخوردار شوید و بعد از تکمیل فرم نهایتاً تا ۸ ساعت کارشناسان با شما تماس می‌گیرند تا هماهنگی های لازم را انجام دهند و به محل شما بیایند و برای تمیز کردن لکه چای از روی قالی  اقدام کنند یا به درخواست شما فرش را به کارخانه ببرند و ضمن پاک کردن لکه چای از روی فرش کل فرش را هم شستشو بدهند.

قالیشویی نائین اصل یک روش مطمئن برای از بین بردن لکه چای از روی فرش و خدمات قالی شویی است. قالیشویی نائین تحت لیسانس کارخانه قالیشویی نائین شرق تهران است و یکی از قدیمی ترین شعبات قالیشویی نائین شرق است.

قالیشویی نائین اصل دارای نیم قرن سابقه درخشان برای خدمت رسانی به مردم عزیز تهرانی بوده است. تیم قدرتمند قالیشویی نائین اصل برای تهرانی ها اثبات شده است و با تیم های متخصص و قدرتمند از کارشناسان و کارکنان ماهری که دارد سلامت، و تمیزی و امنیت فرش شما را تضمین می کند.

قالیشویی نائین خدمت رسانی و اعلاشویی درجه یک انواع فرش های ایرانی خارجی، دستباف اعلا، ابریشم، گل ابریشم و… را با بهترین مواد شوینده و شامپوهای درجه یک و خارجی و ضد ویروس انجام می دهد.

کارخانه قالیشویی نائین اصل دارای دستگاه های پیشرفته و اتوماتیک قالی شویی، گرم خانه گازی است. کارکنان قالی شویی نائین اصل تمام پرتکل های بهداشتی را هنگام تحویل گرفتن و تحویل دادن فرش رعایت می کنند.

تحویل فرش در کمتر از سه روز خواهد بود و با دادن ضمانت نامه کتبی بهترین شستشو فرش شما را تضمین خواهد کرد.

نحوه تمیز کردن لکه چای از روی فرشسخن آخر

قالیشویی نائین نحوه‌ی از بین بردن لکه چای از روی فرش در خانه را به شما آموزش داد . ولی بهتر است شما برای اطمینان خاطر از تمیز شدن کامل فرش از خدمات قالیشویی نائین اصل استفاده کنید که یکی از شعبات قالیشویی نائین شرق تهران و قالیشویی نائین تهرانپارس است.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست