تعمیر ریشه فرش با دست و ماشین یکی از کارهایی می باشد که برای افزایش طول عمر فرش صورت می ‌گیرد. به طور کلی، فرش ‌ها یکی از وسایل و کالای خانه‌ های ایرانی خواهند بود که بسیار مورد استفاده قرار خواهند گرفت و به خاطر تاثیری که بر زیبایی منزل می‌ گذارد، بسیار مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. با توجه به قیمت زیاد فرش در ایران، همه ما به دنبال این هستیم که بتوانیم برای مدت بیشتری از فرش استفاده کنیم و دیرتر به فکر خرید دوباره آن بیفتیم.
به خاطر رفت ‌و آمدهای زیادی که بر روی فرش ‌ها انجام می شود، امکان دارد با سرعت بسیار زیادی قسمت های متفاوت آن دچار فرسودگی و پوسیدگی شود. یکی از بخش‌ هایی که بیشتر از بقیه قسمت های فرش دچار فرسودگی خواهد شد، ریشه فرش می باشد که به تنهایی تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون خانه خواهد داشت.
نکته ‌ای بسیار مهم که لازم است بدانید این است که تعمیر ریشه فرش دستبافت با دست و روش های دیگر به تخصص و دانش بالایی نیاز داشته و به همین خاطر، پیشنهاد می شود برای کم شدن میزان آسیب به فرش، از خدمات یک قالیشویی معتبر و بزرگ نظیر قالیشویی نائین که بهترین قالیشویی شرق تهران می باشد، استفاده نمائید.تعمیر ریشه فرش ماشینی

تعمیر ریشه فرش به چه معناست؟

همانطور که می دانید فرش بر روی چله بافته خواهد شد، یعنی الیاف در هم تنیده محکمی که گره های فرش بر روی آن زده می شود را گویند. زمانی که کار بافت فرش تمام می شود این چله ها را کمی بالاتر از آخرین ردیف گره ها خواهند برید و در آخرین ردیف گره های فرش، آن را چند ردیف بافته و محکم گره می زنند تا از تار و پود فرش محافظت کرده و مانع جدا شدن الیاف از فرش شود.
نام این بخش از چله فرش که در دو سر فرش مشاهده خواهد شد ریشه فرش می باشد که نقش بسزایی در سلامت لکه فرش داشته و در صورت خرابی و پوسیدگی آن امکان دارد به کل بافت لکه بری فرش صدمه برسد. پس اگر ریشه فرش شما عزیزان صدمه دیده باشد، پیش از خراب شدن کل فرش بهتر می باشد به افرادی که کارشان ترمیم و تعمیر ریشه فرش با دست و اتوماتیک است، مراجعه نمائید. که بهترین انتخاب قالیشویی نائین است که با استفاده از بهترین دستگاه ها و ماهرترین افراد این کار را انجام خواهد داد.
تعمیر ریشه فرش یعنی بازسازی ریشه فرش پوسیده شده که به وسیله فرد متخصص انجام خواهد شد. در تعمیر ریشه فرش از الیاف محکمی استفاده می شود و آن را در آخرین ردیف گره های فرش محکم خواهند کرد تا موجب منسجم شدن تار و پود فرش بشود و از خرابی فرش جلوگیری نماید.

مهم ‌ترین مزیت های تعمیر ریشه فرش با دست

بهترین راه برای کم شدن هزینه ‌های تعویض یا خرید فرش جدید، ترمیم و تعمیر ریشه فرش خواهد بود که مزیت های تعمیر ریشه فرش ماشینی با دست و انواع فرش های دیگه عبارت است از:
✓ جلوگیری از پوسیدگی و فرسودگی
✓ افزایش طول عمر فرش
✓ جلوگیری از کم شدن قیمت فرش به خاطر پوسیدگی و خرابی ریشه ‌ها
✓ حفظ حالت طبیعی فرش و بافت آن
✓ جلوگیری از پیشروی آسیب ‌دیدگی به دیگر قسمت های فرش

تعمیر ریشه فرش دستباف با دست و تعمیر ریشه فرش ماشینی

تعمیر ریشه فرش ماشینی بیشتر با کمک دستگاه ‌های ریشه زنی انجام خواهد شد. در این راه از نخ شبیه با چله فرش برای ترمیم صدمه دیدگی استفاده می شود. در حالتی که خرابی فرش مربوط به ریشه ‌های آن باشد اغلب همه ریشه ‌ها را تعمیر خواهند کرد. البته باید این نکته را هم بدانید که تعمیر ریشه فرش ماشینی با دست نیز در قالیشویی های معتبر همانند قالیشویی نائین اصل انجام می شود.ریشه فرش ماشینی در تهران
درباره تعمیر ریشه فرش دستباف موضوع کمی متفاوت خواهد بود. برای حفظ ظرافت و ظاهر زیبای فرش ‌های دستبافت اغلب از نخ های پشمی یا ابریشمی برای ترمیم ریشه استفاده خواهد شد. به این خاطر بهتر است افراد ماهر و حرفه ای تعمیر ریشه فرش دستباف با دست را انجام دهند.

ابزار لازم برای تعمیر ریشه های فرش

1- نخ

نخی که برای تعمیر ریشه استفاده خواهد شد باید کمی نازک تر از نخی که برای چله فرش استفاده می شود، باشد. این سبب می شود که فرش پس از تعمیر ریشه دچار باد کردگی نشده و بخش رفو شده با بقیه قسمت ها فرق ظاهری نداشته باشد.

2- نخ بطلمه

علاوه بر نخ اصلی برای نگه داشتن و اتصال نخ به چله فرش از یک نخ کمکی هم استفاده خواهد شد که معمولا نخ چله کاشان ۳ لا یا نخ ابریشم خواهد بود.

3- سوزن

برای تعمیر ریشه فرش با دست باید از سوزن های مناسب این کار استفاده شود. سوزنی مناسب است که به راحتی داخل فرش برود و حرکت کند. سوزن ها دارای سایزهای گوناگونی هستند که با شماره مشخص شده اند و هر چه شماره سوزن بزرگ تر باشد اندازه آن نازک تر می شود.

نحوه تعمیر ریشه های فرش

تعمیر ریشه فرش با دست با توجه به نوع فرش، ماشینی یا دستباف باشد، متفاوت خواهد بود. تعمیر ریشه فرش ماشینی اغلب با ماشین و دستگاه انجام خواهد شد و جنس نخ آن نیز با توجه به خواست مشتری و جنس نخ چله مشخص می شود. ولی تعمیر ریشه فرش دستباف با توجه به اینکه فرش دستباف ایرانی یکی از گران قیمت ترین و نفیس ترین فرش ها است، به وسیله اساتید و کارشناسان این رشته و به صورت دستی انجام خواهد شد و نخ آن نیز اغلب از جنس ابریشم انتخاب می شود ولی به جنس نخ چله نیز بستگی دارد.
ریشه زنی و ترمیم فرش های دستباف به ویله دست و به دو روش زیر انجام خواهد شد که عبارتند از:

1- روش مغزی

در این روش ابتدا از یک قطعه چوب که تعدادی میخ بر روی آن زده شده، استفاده خواهد شد. یعنی چیزی شبیه به بخش بالایی دار قالی، سپس فرش را از قسمتی که ریشه آن خراب شده جلوی این میله چوبی قرار داده و یک سر نخ را به میخ گره زده و سر دیگر نخ را نزدیک ریشه فرش خواهند کرد و توسط یک نخ سوزن دار دیگر آن را از داخل آخرین ردیف گره ها به فرش دستباف می دوزند و دوباره سر آزاد نخ را به میخ گره خواهند زد. این روش را چندین بار با یک میخ انجام خواهند داد و سپس سراغ میخ دوم می روند تا جایی که کل ریشه فرش دوخته شود.

2- روش بطلمه

در این روش ابتدا فرش را روی سطح شیبدار قرار داده و سپس از یک سر فرش شروع خواهند کرد به ریشه زنی تا سر دیگر، سپس از انتها شروع کرده به ریشه زنی تا ابتدا و این ردیف ها را آنقدر خواهند رفت تا ریشه فرش محکم و سفت شود.
در این راه تعمیر ریشه فرش با دست، سوزن را چند ردیف پایین تر از آخرین ردیف فرش وارد کرده و در نهایت کمی از بخش بالایی فرش دستباف نیز جزء ریشه خواهد شد.

چه محله هایی در شرق تهران را قالیشویی نائین سرویس می دهد؟

محله هایی که در شرق تهران توسط قالیشویی نائین اصل سرویس دهی می شوند عبارتند از:
1. قالیشویی در نبرد
2. قالیشویی در بلوار ابوذر
3. قالیشویی در حکیمیه
4. قالیشویی در تهرانپارس
5. قالیشویی در پیروزی
قالیشویی نائین جزء بهترین و معتبرترین قالیشویی شرق تهران می باشد که تمامی خدمات مربوط به شستشوی انواع فرش، رفوگری و کلیه خدمات مربوط به آن، مبلشویی و خشکشویی در محل را به بهترین شکل و با کیفیت بالا انجام می دهد.تعویض ریشه فرش ماشینی

قیمت تعمیرات ریشه فرش

تعمیر و ترمیم ریشه زنی فرش دستباف قیمت های گوناگونی دارد که با توجه به عوامل متعددی این هزینه محاسبه خواهد شد. برای مثال اینکه آیا برای ترمیم، فرش خود را به قالیشویی می سپارید یا از آن ها تقاضا می کنید تا برای ترمیم و تعمیر فرش شما به منزلتان بیایند، مقدار خرابی ریشه شستشوی فرش دستباف شما نیز بستگی داشته و علاوه بر موارد، جنس و نوع فرش شما نیز در محاسبه قیمت بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی خواهد گذاشت.
یکی دیگر از عوامل موثر و اصلی در قیمت تعمیر ریشه فرش با دست نوع ریشه ای خواهد بود که برای فرش شما عزیزان زده می شود، تعمیر ریشه فرش به دو شکل انجام می شود و قیمت هر کدام از آن ها نیز متفاوت خواهد بود و بعد از بررسی فرش توسط کارشناسان ماهر می توان قیمت این کار را دقیق مشخص نمود.
ولی برای اطلاع بیشتر از قیمت ترمیم و تعمیر فرش می توانید با قالیشویی نائین اصل تماس گرفته و در صورت تمایل فرش صدمه دیده خود را برای ترمیم به کارشناسان ماهر ما بسپارید تا در کم ترین زمان فرش شما را تعمیر و ترمیم کنند.

سخن آخر

در این مطلب درباره تعمیر ریشه فرش با دست صحبت کرده ایم و باید برای ترمیم آن ها بهتر است از افراد ماهر و قالیشویی های معتبر نظیر قالیشویی نائین استفاده نمائید. اگر شما عزیزان درباره چگونگی تعمیر ریشه فرش و خدمات دیگر قالیشویی سوالی داشتید می توانید با کارشناسان ماهر مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست