گاهی در حین شستشوی فرش مخصوصا زمانی که در خانه انجام شود، به علت عدم شناخت نوع فرش و استفاده از آب گرم یا شوینده‌های قوی، رنگ دهی و ترکیب شدن رنگ‌ها در فرش اتفاق می‌افتد. گاهی نیز مواد غذایی یا مایعی روی فرش ریخته میشود و شما بعد از پاک کردن آن متوجه میشوید رنگ‌های فرش باهم قاطی شده است. در این حالت به اصطلاح فرش رنگ پس میدهد و برای تعمیر آن چاره ای جز عمل رنگبرداری فرش نیست که باید به این منظور به قالیشویی معتبر مراجعه کرد.
ما در اینجا توضیحی در مورد اینکه رنگبرداری فرش چیست و چه زمانی انجام میشود خواهیم داد و در مورد اینکه چرا فرش رنگ میدهد و چه نوع فرش‌هایی این اتفاق برایشان بیشتر رخ میدهد، صحبت خواهیم کرد. همچنین قالیشویی حرفه‌ای در تهران برای رنگبرداری فرش را معرفی خواهیم کرد. پس با ما در این مطلب همراه باشید.

رنگبرداری فرشرنگبرداری فرش چیست؟

گاهی فرش، خصوصا فرش‌های دستباف بنابر دلایلی که جلوتر مفصلا توضیح خواهیم داد، دچار رنگ دهی میشوند، یعنی رنگ پس میدهند. فرش‌هایی که رنگ پس داده‌اند در برخی قسمت‌ها پر رنگ‌تر و در برخی قسمت‌ها کمرنگ‌تر هستند. همچنین در قسمت‌هایی رنگ‌ها با هم قاطی شده‌اند یعنی تداخل رنگ پیش آمده است. در این مواقع باید فرش را برای رنگبرداری به قالیشویی سپرد.
قالیشویی با انجام عملی که به رنگبرداری فرش موسوم است، اقدام به برطرف کردن این مشکل میکند.
قالیشویی از یک محلول برای یکدست کردن رنگ فرش که در قسمت‌هایی پر رنگ و در قسمت‌هایی کمرنگ شده است، استفاده میکند. سپس با توجه به نوع فرش و با استفاده از تجربه‌ای که دارد اقدام به برداشتن لکه‌ها میکند. تمامی قسمت‌هایی که رنگ روشن داشته و حالا رنگ دیگری به خود گرفته‌اند تمیز میشوند. آنگاه نوبت به رنگ کردن قسمت‌های کمرنگ شده و رنگی فرش است.
کلیه مراحل رنگبرداری از فرش و ترمیم آن به صورت دستی انجام می‌شوند بنابراین، کاری زمانبر و پرزحمت می‌باشد.
رنگبرداری یکی از اموری است که در ترمیم فرش انجام میشود. این کار برای فرش‌های دستباف و ماشینی و حتی ابریشمی انجام میشود. البته فقط برای فرش‌های آسیب دیده انجام نمیشود بلکه ممکن است یک فرش از همان ابتدا که بافته شده است، در قسمتی، از رنگ اشتباه استفاده شده باشد یا اینکه شدت رنگ فرش خوب نباشد و در این موارد هم از رنگبرداری استفاده میشود.
این عمل بسیار تخصصی است و باید توسط فرد با تجربه انجام شود. در عمل رنگبرداری باید به نوع اسیدی یا قلیایی بودن رنگ‌ها توجه کرد و از محلول مناسب با آن استفاده کرد. نکات ریز و درشت زیادی در این عمل دخیل هستند که تعیین کننده کیفیت نهایی کار می‌باشند.
رنگبرداری فرش یکی از کارهایی است که به طور مستقیم به مهارت و سابقه کاری اجراکننده آن بستگی دارد. ازینرو انتخاب درست قالیشویی اهمیت زیادی دارد.
اما ببینیم چه زمانی نیاز به انجام این کار است.

رنگبرداری فرش چه زمانی انجام میشود؟

همانطور که گفتیم به طور کلی در دو حالت نیاز به رنگبرداری فرش پیدا میکنیم: یکی اینکه فرش از ابتدا اشتباه بافته شده باشد و دارای نقص در رنگ باشد. دوم اینکه فرش آسیب دیده باشد و قاطی شدن رنگ فرش پیش آمده باشد.
در مورد عواملی که ممکن است به فرش در این زمینه آسیب وارد کنند، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:
• شستشوی نامناسب فرش با شوینده‌های قوی
• شستن فرش‌های حساس با آب گرم
• پایین بودن کیفیت رنگ الیاف فرش
• ریختن چای، قهوه و مواد غذایی روی فرش
لکه برداری و رنگبرداری از فرش برای لکه‌های ایجاد شده روی فرش نیز قابل انجام است.
غیر از شستشوی غیراصولی فرش که باعث آسیب دیدن و رنگدهی فرش میشود، افرادی که در خانه بچه کوچک دارند احتمال زیادی دارد که به رنگبرداری فرش احتیاج پیدا کنند. به همین خاطر رنگبرداری یکی از خدمات ضروری و رایج در قالیشویی محسوب میشود.
در قالیشویی نائین اصل که در ادامه بیشتر در موردش صحبت خواهیم کرد رنگبرداری انواع فرش‌های دستباف و ماشینی و ابریشم و گل ابریشم انجام میشود. این قالیشویی میتواند فرش‌های آسیب دیده شما را تا حد زیادی بازسازی و تعمیر کند.
استادکاران با استفاده از قلم مو بعد از پاک کردن لکه‌ها اقدام به رنگ آمیزی قسمت‌های مختلف فرش می‌کنند. رنگ تا حد امکان کاملا مشابه رنگ اصلی فرش است و رنگ آمیزی تاثیر دائمی دارد و با شستن از بین نمیرود.
با توجه به روند کار، کاملا محرز است که باید این کار توسط افرادی که علم و تجربه کافی را دارند انجام شود.
اما در ادامه در مورد دلیل رنگدهی و ترکیب رنگ فرش صحبت خواهیم کرد.

قاطی شدن رنگ فرشچرا فرش رنگ میدهد و رنگ قاطی میکند؟

اما چرا این اتفاق یعنی رنگدهی و یا اختلال رنگ در فرش ایجاد میشود. معمولا به علت کیفیت پایین فرش یا شستشوی اشتباه این اتفاق رخ میدهد.
رنگدهی و رنگ قاطی کردن فرش معمولا برای فرش دستباف رخ میدهد. این فرش‌ها به دلیل استفاده از الیاف طبیعی و طبیعی بودن رنگ به کار رفته در آنها، تثبیت رنگ پایین‌تری دارند و بیشتر مستعد آسیب هستند. بنابراین در شستن فرش‌های دستباف باید احتیاط زیادی داشته باشید.
قالیشویی‌های غیرمجاز و کم تجربه نیز ممکن است باعث چنین مشکلی بشوند اما معمولا این اتفاق زمانی که در خانه اقدام به شستن فرش میکنید رخ میدهد.
استفاده از شوینده‌های قوی یا آب داغ باعث میشود که فرش رنگ بدهد. بنابراین شستن فرش باید با آگاهی از نوع فرش و توسط شوینده ضعیف انجام بشود. همچنین از برس‌های خیلی محکم و زبر نباید استفاده کرد.
قالیشویی‌هایی نیز که به صورت سنتی و بدون دستگاه، فرش را میشویند، ممکن است باعث رنگدهی و ترکیب رنگ فرش‌های دستی شوند.
هزینه رنگبرداری فرش بستگی به میزان کاری که باید روی فرش انجام شود دارد و نرخ رسمی برای این کار تعیین نشده است. قالیشویی نائین مناسب‌ترین هزینه را از مشتری دریافت میکند و سعی میکند این کار را به بهترین نحو به انجام برساند.
رنگ پس دادن فرش یکی از بدترین اتفاقاتی است که برای فرش ممکن است رخ بدهد و افراد زیادی بعد از مشاهده این اتفاق بسیار ناراحت شده و فکر میکنند دیگر ارزش فرششان از بین رفته است. اما با سپردن فرش به قالیشویی می‌توان دوباره ارزش آن را برگرداند و آن را قبل استفاده و خرید و فروش کرد.
در ادامه قالیشویی معتبر در تهران برای ترمیم فرش‌های آسیب دیده معرفی میشود.

قالیشویی نائین در تهران

افرادی که به دنبال قالیشویی در تهرانپارس هستند، قالیشویی نائین با نیم قرن تجربه، به آنها پیشنهاد میشود که یکی از قدیمی‌ترین قالیشویی‌های تهران است و البته در مناطق مختلف تهران دارای شعبه می‌باشد. بنابراین کافیست با شعبه مورد نظر خود تماس بگیرید.
این قالیشویی علاوه بر رنگبرداری فرش، کار ترمیم فرش‌های پاره شده و سوخته را نیز انجام میدهد. بسیاری از کارهای رفوگری مانند ریشه بافی و تعویض شیرازه توسط قالیشویی نائین انجام میشود.
همچنین شستشوی انواع فرش دستباف، ماشینی و تابلو فرش با مواد شوینده درجه یک و دستگاه‌های بروز انجام میشود. خدمات این قالیشویی به صورت ضمانت دار بوده و جای هیچ گونه نگرانی در مورد سلامت فرش‌ها وجود ندارد.
دستگاه‌های مجهز این مجموعه، برای انواع فرش تنظیم شده و بدون آسیب رساندن به فرش می‌توانند در مدت زمان کوتاهی فرش را کاملا شسته و تمیز کنند. مدت زمان شستشوی فرش بسیار حائز اهمیت است و کسانی که در خانه اقدام به شستن فرش میکنند معمولا به علت کمبود امکانات و نیروی کار نمی‌توانند در مدت زمان کوتاهی فرش را بشویند و باعث آسیب رساندن به فرش از جمله رنگدهی آن میشوند.
فرش یکی از کالاهای گران و ارزشمند هر منزل محسوب میشود. این کالا که نماد فرهنگ و هنر ایران است از گذشته مورد توجه بسیاری از مردم قرار داشت و حفظ و نگهداری از آن با توجه به ارزش مادی و معنوی که دارد، ضروری است.
اگر میخواهید طول عمر فرش‌های خود را افزایش بدهید باید به طور منظم آن را برای شستشو به قالیشویی معتبر بسپارید. در صورتی که لکه‌ای روی آن ایجاد شد با روش مناسبی فورا اقدام به برطرف کردن آن کرده یا با قالیشویی تماس بگیرید.
قالیشویی نائین با بهره گیری از دانش و تجربه و همچنین پرنسل متخصص و متعهد به کار، تمام تلاشش را کرده است تا بتواند همه خدمات مربوط به فرش را به بهترین نحو به انجام برساند.

رنگبرداری فرش هانکات مهم حفظ و نگهداری فرش و پیشگیری از رنگ دهی فرش

ممکن است بسیاری از افراد سوال کنند که چکار کنیم تا فرش ما رنگ ندهد و چنین آسیبی نبیند؟
برای جلوگیری از آسیب دیدن فرش و برای اینکه فرش شما دچار مشکل ادغام رنگ و رنگ پس دادن نشود، باید به نکاتی توجه داشته باشید. کسانی که فرش دستباف در خانه دارند بیشتر باید به این نکات توجه کنند.
نکته اول در این مورد این است که فرش را در نزدیکی حمام یا آشپزخانه که ممکن است با پای مرطوب روی آن قدم بگذارید، پهن نکنید. همچنین فرش دستباف را برای اتاق کودک استفاده نکنید و از فرش ماشینی یا فرش‌های فانتزی در آنجا استفاده کنید.
اگر کودک شما عادت دارد که روی فرش بشیند و غذا بخورد حتما پارچه‌ای روی فرش پهن کنید.
در صورتی که مواد غذایی یا رنگی روی فرش ریخته شد، ابتدا با قاشق آن را تمیز کنید و بعد به آرامی با فشار دادن دستمال سفید نخی سعی کنید مایع را از فرش جذب کرده و پاک کنید. هرگز دستمال را محکم روی فرش نکشید چون هم باعث میشود که قسمت‌های بیشتری از فرش رنگی و آلوده شود و هم اینکه ممکن است باعث رنگ پس دادن فرش بشود.
اگر لکه هنوز باقی ماند یا در پاک کردن آن با مشکل روبرو بودید حتما این کار را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.
توجه داشته باشید که فرش‌هایی با پس زمینه روشن، بیشتر در معرض رنگ پس دادن و ادغام رنگ هستند. در صورتی که فرش شما چنین آسیبی دیده است برای عملیات رنگبرداری فرش به قالیشویی نائین در تهران می‌توانید مراجعه کنید. این قالیشویی تا به حال بسیاری از فرش‌هایی که دچار چنین مشکلی بوده‌اند را به نحو کاملا مطلوبی ترمیم کرده است.
نکته آخر در مورد شستشوی فرش است. همانطور که گفتیم شستن غیراصولی فرش اکثر اوقات باعث قاطی شدن رنگ‌های فرش میشود. به همین خاطر بهترین کار این است که فرش‌های خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا آن را به صورت ایمن و مناسب شسته و تحویل شما بدهد.

جمع بندی

بسیاری از فرش‌های دستباف در صورتی که آب یا مایعی روی آنها بریزد و بعد بخواهید با دستمال آن را تمیز کنید، دچار رنگ دهی میشوند و ادغام رنگ در آنها اتفاق می‌افتد. در این صورت چاره‌ای نخواهیم داشت جز سپردن فرش به قالیشویی برای عملیات رنگبرداری.
قالیشویی به بهترین نحو ممکن مشکل رنگدهی و ترکیب رنگ فرش را برطرف میکند. رنگبرداری به این صورت است که لکه‌های اضافی و رنگ‌های اضافی که در قسمت‌های روشن فرش ایجاد شده‌اند با استفاده از محلول‌های مخصوص پاک میشوند.
سپس قسمت‌هایی که کمرنگ شده‌اند و رنگ از دست داده‌اند، به صورت دستی رنگ آمیزی میشوند. انتخاب رنگ براساس نوع رنگی که در فرش به کار رفته است انجام میشود. این کار با نهایت دقت با استفاده از قلم مو انجام میشود. فرد می‌بایست به انواع فرش و طرح و نقش آن آشنایی داشته باشد و هنر بالایی در اجرای این کار داشته باشد.
در نهایت شما فرشی خواهید داشت که تا حد زیادی شبیه روز اولش است و این عملیات دائمی نیز می‌باشد و تا حد زیادی در برابر شستشو مقاوم است. رنگبرداری فرش می‌تواند ارزش فرش شما را به آن برگرداند و ظاهری زیبا به آن بدهد. این عمل برای فرش‌هایی که از ابتدا دچار ایراد در رنگ هستند نیز به کار میرود.
برای انجام این عمل باید به یک قالیشویی معتبر مراجعه کرد که تجربه کافی را در این کار که به صورت دستی انجام میشود، داشته باشد. همانطور که گفتیم قالیشویی نائین رنگبرداری فرش دستباف و حتی رنگبرداری فرش ماشینی که به ندرت رخ میدهد را انجام میدهد.
هزینه رنگبرداری بستگی به نوع فرش، نوع نقش و نگارها و میزان ترکیب شدگی رنگها دارد. برای مطلع شدن از قیمت باید فرش توسط کارشناس قالیشویی مشاهده و بررسی شود.
رنگ برداری فرش ابریشم نیز توسط قالیشویی نائین با بهترین کیفیت انجام میشود. این قالیشویی در همه خدماتی که دارد تعهد لازم را داشته و کلیه خدمات به صورت تضمینی انجام می‌شوند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست